2010 Entries & Schedule

Home » 2010 Entries & Schedule

.

YOUTH SECTION

*     *     *     *     *

DRAMA QUEENS, Lakes Entrance

THE CHOCOLATE AFFAIR . by Stephanie Walker
Directed by Tiffany Brennan

Bev ~ Peta Jane Venet-Sanos
Mr. Goodbar ~
Jordyn Rooks
M&M ~
Lily Rooks
Bev 2 ~
Chloe Roworth

Stage Manager ~ Jacinta Mason
Publicity ~
Alex Venet-Sanos

..

LATROBE THEATRE COMPANY

LAFFIN SCHOOL by Keith Jackson
Directed by Annette O’Shea

Miss Crabapple ~ Lauren Burns
Miss Quackenbush ~
Shelby Fisher
Jack ~
Cameron Bianconi
Fred ~
Corey O’Shea
Dorothy ~
Estelle Fraser
Patsy ~
Laura Campbell
Skippy ~
Jacinta Hodge
Little Mary ~
Payge O’Shea
George ~
Matthew Bianconi
Peggy ~
Jasmine O’Shea
Shirley
~ Chloe McGill

Assistant Director ~ Viki Hodge
Lighting Design ~ Russell Stewart & Annette O’Shea
Lighting & Sound ~
Viki Hodge
Backstage ~
John O’Shea

.

DRAMA QUEENS, Lakes Entrance

CINDY & JULIE.by Bruce Kane
Directed by Tiffany Brennan

Cindy ~ Lily Rooks
Julie ~
Jordyn Rooks
Girl
Chloe Roworth

Stage Manager ~ Jacinta Mason
Publicity ~
Alex Venet-Sanos

.

THE THRILLERS, Bairnsdale

LAMB TO THE SLAUGHTER . by Tiffany Brennan based on a story by Roald Dahl
Directed by Tiffany Brennan

Mary ~ Jess Sroczynski
John ~
Jake Kinder
Sam ~
Rosie Sidebottom
Noonan ~
Kim Robertson
O’Malley ~
Allison Dagge
Constable K
~ John Lewis

Stage Manager ~ Trish Lewis
Crew ~
Kaaren Meates

.

*       *       *

ADULT SECTION

*       *       *

.

Latrobe Theatre Company

LOST .. by Alex Broun
Directed by Annette O’Shea

Edith ~ Alissa Puurunen
Veronica ~
Denise Twite
The Stranger / Ryegold ~
Lord Wispa (David Brownell)
God ~
Annette O’Shea

Assistant Director ~ Viki Hodge
Lighting Design ~
Russell Stewart & Annette O’Shea
Lighting & Sound ~
Viki Hodge
Backstage ~
John O’Shea

.

HARTWELL PLAYERS

FUR BETTER OR WORSE .by Colin Donald
Directed by
Laura Bradley

Toni ~ Rosie Renye
Felix ~
James Shaw
Robyn ~
Aynslie Watson

Stage Manager ~ Fiona Lilley

.

POP CULTURE THEATRE

WAITING FOR DOGGETT by Michael Olsen
Directed by John Jennings

Daphne ~ Genya Mik
Sheila ~
Sharon Mahood

.

POP CULTURE THEATRE

CLEANSKIN. by Michael Olsen
Directed by
John Jennings

Melanie Crain ~ Rosslyn Angus
Erica Banks ~
Angie Tonkin

.

COSMIC PLAYERS

SEPARATING THE DUST, a drama by Darren Bealey
Directed by Darren Bealey

Chad ~ Stephen Mitchell
Michael ~
Aston Elliot
Raelene ~
Ingrid Gaeng

Stage Manager ~ Cat Lawton
Set  / Props ~
Chris Sliwczynski

.

FRANKSTON THEATRE GROUP

A DOG’S LIFE . by Pam Valentine
Directed by Pixie Jones

THE DOGS
Fifi ~
Christine Davies
Ben ~
Keith Gledhill
Ginger ~
Janet Glenhill
Fritz ~
Roy Thompson

THE HUMANS
The Warden ~
Tom Barrett
The Woman ~
Gwen Thompson

.

MEENIYAN AMATEUR DRAMATICS SOCIETY Inc

THE UMBRELLA  by Cerise de Gelda
Directed by Avril Van Wamel, Pat and Paul Hendry

Alex ~ Alex Beyer
Rose ~
Kate Ball
Rachel ~
Raewyn Parnell
Bernard ~
Luke Toohill
Karen ~
Sherri Rochforte
Luke ~
Tish Hanks
Kylie ~
Avril Van Wamel
Jack ~
Paul Hendry

.

POP CULTURE THEATRE COMPANY

CONVENTIONAL BEHAVIOUR, a comedy by John Jennings
Directed by
John Jennings

Perenelle ~ Karen Arieca Powell
Hal ~
Damian Clancy
Ray ~
Sean Hand
F.E. ~
Kaity Russell
Darth Vader ~
John Jennings
Seraphina ~
Dominique Allis
Darth Vader 2 ~
Justin Duijkers

.

LEONGATHA LYRIC THEATRE Inc

THE DROITWICH DISCOVERY . by Nick Warburton
Directed by Aron Toman

Terry Shakespeare ~ Ivan Koetsveld
Mrs Craddock ~
Noel Stringer
George ~
Mike Street
Oliver ~
Michael Dixon
Dilly ~
Sharon Hailey
Karen ~
Beth Dortmans

Backstage ~ Maddi Dale & Daniel Hansen

.

FOSTER AMATEUR MUSIC & DRAMA ASSOCIATION Inc

LIVING ON THE EDGE .by Ruth Carson
Directed by Jan Bull

Lorna ~ Bernadette Grainger
Jack ~
Bruce Grainger
Muriel ~
Lee-Anne Mitchell
Rob ~
Antony Norden
CFA person ~
John Davies

Sound & Lighting ~ Andrew Oldroyd

.

PLAY FESTIVAL SCHEDULE

.

SATURDAY 21 AUGUST

.

SESSION 1 – YOUTH ENTRIES

10:00        Drama Queens, Lakes Entrance ~ The Chocolate Affair
……………… A comedy by Stephanie Walker

10:30*      Latrobe Theatre Company ~ Laffin School
…………….. A classy comedy by Keith Jackson

11:15*      Drama Queens, Lakes Entrance ~ Cindy and Julie
……………… By Bruce Cane

11:40*      The Thrillers, Bairnsdale ~ Lamb to the Slaughter
……………… By Tiffany Brennan based on a story by Roald Dahl

12:10*      Adjudicator’s Session ~ Presentation of Youth Awards

12:30*                                       LUNCH BREAK

SESSION 2

2:00          Dandenong Theatre Company ~ Death of a Fish Finger
A mixture of satire and pathos by Rhys Martin
UNFORTUNATELY THIS PRODUCTION WAS WITHDRAWN

2:35*        Latrobe Theatre Company ~ Lost
……………… An off-beat, quirky comedy by Alex Broun

3:35*                                          AFTERNOON TEA

4:00          Hartwell Players ~ Fur Better or Worse
……………… A cat’s tale by Colin Donald

4:55*        Pop Culture Theatre ~ Waiting for Doggett
……………… A drama by Michael Olsen

6:00*                                          DINNER BREAK

SESSION 3

8:00          Pop Culture Theatre ~ Cleanskin
……………… A heavenly drama-comedy by Michael Olsen

8:50*        Cosmic Players ~ Separating the Dust
……………… A drama by Darren Brealey

9:35*        Frankston Theatre Group ~ A Dogs Life
.…………….. A whimsical piece by Pam Valentine

10:30*      Adjudicator’s Comments on the Day’s Plays
.

SUNDAY 22 AUGUST

SESSION 4

12:00        Meeniyan Amateur Dramatics Society ~ The Umbrella
…………….. A comedic series by Cerise De Gelda

12:45*      Pop Culture Theatre ~ Conventional Behaviour
. . ………… A comedy by John Jennings

1:45*        Leongatha Lyric Theatre ~ The Droitwich Discovery
.  ………….. A comedy by Nick Warburton

2:45*        Foster Amateur Music & Drama Association ~ Living on the Edge
……  ……… A bushfire drama by Ruth Carson

3:30*                                          AFTERNOON TEA

4:00*        Adjudicator’s Session – Announcement & Presentation of Awards

* Approximate starting times

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.