Young Players Festival 2016

Home » One Act Play Festival

YOUTH AWARDS 2016

MOST OUTSTANDING PRODUCTION
$100 Koonwarra Village School – PERFECTLY NORMAL

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARDS
$50 
Riverbend Homeschool Group – Presenting complex ideas with clarity
$50  Koonwarra Village School – Presenting complex ideas with clarity
$50  Foster Primary School – Wonderful costumes
$50  Olivia Winchecomb (Mary MacKillop College) – Mature performance
$50  Bon Maclean (Riverbend Homeschool Group) – Outstanding acting performance

ADJUDICATOR’S CHOICE AWARD
$50  Azari Hancock & Maeve Sutherland
as the television presenters in Perfectly Normal (Koonwarra Village School)

COMMENDATIONS
Mila Cocks (Koonwarra Village School) & Leisel Burrow (Foster Primary School) setting an example in speaking clearly

YOUNG PLAYERS FESTIVAL Saturday  20 August 2016

Plays & Casts
Riverbend Homeschool Group – Memory Lounge  by Kiarra, Camille & Geordie
Facilitator: Jim Lawson
Sophie / Mira / Emily 1  . . .  Camille Wanstall
Lily / Sally / Emily 2  . . .  Kiarra Walsh
Pan  . . .  Bon Maclean
The Doctor  . . .  Will Fairlie
Costumes – Olive Richardson   Lighting – Will Fairlie   Sound – Tarkyn Dann

Koonwarra Village School – Perfectly Normal  by Matt Blackwell, Dan Rosen & Sarah Maclean
Director: Sarah Maclean
Voice Over  . . .  Juanita B-W       Mum   . . .  Samina W       Alice  . . .  Mila C
Dad   . . .  Ben W    Tom  . . .  Azari H    Teacher   . . .  Yasmin T     Liliana  . . .  Maeve S
Principal   . . .  Indigo A     Dorothy  . . .  Lola B-R      Grandma   . . .  Tahlia H
Chorus  . . .  James GSiera HTayla B Violet J,  Erin D, Rosa G, Emelia L,  Erica C-S
Backstage  . . .  Daniel W,  Taj F-K

Mary MacKillop CollegeWhile You Were Sleeping  by Alex Broun
Director: Laura Muranty
Kym  . . .  Lisa Mildenhall
Jennifer  . . .  Olivia Winchecomb
Dave  . . .  Ethan Bath 
Ava  . . .  Chantelle Petrie

Foster Primary SchoolStory Time  by Edwin Coad
Director: Felicity Weight
Story Teller  . .  Leisel Burrow    Bo Peep  . .  Tanaiya Lim
Snow White  . .  Sage Anderson     Little Red Riding Hood  . .  Sophia Smith
Robin Hood  . .  Madi Lazaroo     Bill the Swagman  . .  Brielle Tudor
Goldilocks  . .  Jorgia Taylor    Tarzan  . .  Sorina Botezatu

South Gippsland One Act Play Festival sponsored byToora and Foster-115x30-Burg

888888888888888888888888888

YOUTH AWARDS 2015

MOST OUTSTANDING PRODUCTION
Pop Culture Theatre One Word Macbeth by Dwayne Yancey

MOST OUTSTANDING YOUTH PERFORMANCE
‘Vincent’ Ensemble
~ Tribes (Theatre & Education)

Ben Fetcher, Amy Tudor, Camille Wanstall, Cas Maclean & Taliya Barker

OUTSTANDING YOUTH PERFORMANCE (4 awards)
Zara Shipley, Police Woman & Kiosk Owner ~ Tribes – The Park
Georgia Burns, Mother ~ Tribes (Theatre & Education) – Cracking Up
Hannah Watson, Billy ~ Koonwarra Village School – Alien Fish
Storm Maclean, Cyan ~ Koonwarra Village School – Alien Fish

ADJUDICATOR’S CHOICE – YOUTH AWARD
Bon Maclean & Tarkyn Dann
~ direction of Alien Fish

COMMENDATIONS
* Maeve Sutherland
– stage presence (The Wash House Blues, Koonwarra Village School)

* Indigo Aurora – being a great listener (The Wash House Blues, Koonwarra Village School)
* Violet Johnson
– confident approach (The Wash House Blues, Koonwarra Village School)

* Charli Burns – voice & body language (Cracking Up, Tribes)
* Katie McKinnon – juggling & physical theatre (Red Rubber Ball, Tribes)
* Jack Timms – mime skills & facial expression (Red Rubber Ball, Tribes)

Adjudicator: Max Rackham

SOUTH GIPPSLAND YOUTH ONE ACT PLAY FESTIVAL
9:00am Saturday 8 August 2015
Foster War Memorial Arts Centre
, 79 Main Street, Foster

Pop Culture Theatre – One Word Macbeth  by Dwayne Yancey | 30 | Classic
Tribes Theatre & Education – Cracking Up  by Chris Dickins| 20 | Comedy / drama
Koonwarra Village School – The Wash House Blues  by Liliane Grace| 25 | Light drama
Tribes Theatre & Education – Red Rubber Ball  by Chris Dickins| 20 | Comedy / drama
Tribes Theatre & Education – The Park  by Chris Dickins| 20 | Comic mime
Koonwarra Village School – Alien Fish  by Bradley Walton | 20 | Comedy
Tribes Theatre & Education – Vincent  by Chris Dickins | 25 | Physical theatre

 

South Gippsland One Act Play Festival 2015

Home » One Act Play Festival

Winners 2016
AWARDS 2015

The Bruce Crowl Award ~ MOST OUTSTANDING PRODUCTION
Here There & Everywhere Theatre The Event by Phillip A. Mayer

RUNNER-UP MOST OUTSTANDING PRODUCTION
Pop Culture Theatre
Birthin’ Baby by Rich Orloff

OUTSTANDING PRODUCTION  * Commendations
. * Dramatic Pause Theatre – Pretence
.
* Here There & Everywhere Theatre – Table Seventeen
. *
Pop Culture Theatre – Yellow
.
* FAMDA – Castaways

MOST OUTSTANDING DIRECTOR
Phillip A. Mayer
The Event ~ Here There & Everywhere Theatre

. * Daniel Kershaw – Pretence ~ Dramatic Pause Theatre
. * Cameron Williams – Yellow ~ Pop Culture Theatre
. * Chris Dickins –
Castaway ~ FAMDA
. * John Jennings –
Birthin’ Baby ~ Pop Culture Theatre

MOST OUTSTANDING LEAD ACTOR – MALE
Brett Hyland, Roger Yellow ~ Pop Culture Theatre
. * Alan Ashby, James – Mecca ~ Gembrook Players Community Theatre
. * David Cubley
, Dr. Joseph ShawThe Killing of Edward Pope
~ The Mount Players
. *
Aeron Savige, LennoxThe Event ~ Here There & Everywhere Theatre

MOST OUTSTANDING LEAD ACTOR – FEMALE
Imogen Martin
, Mum Birthin’ Baby ~ Pop Culture Theatre

. * Christine Skicko, Amy Castaways ~ FAMDA
. Tanya Rich, Helena JasperThe Killing of Edward Pope ~ The Mount Players
.
* Sasha Kerdel, Deflagratio Vectura ~ Dizzy Theatre Productions

. * Kaity Russell, Natalie Yellow ~ Pop Culture Theatre
. * Tiffany Vatcher, Fifi – A Dog’s Life ~ Bairnsdale Production Line Theatre
. * Amy Sanderson, Cleopatra – Pretence ~ Dramatic Pause Theatre Company
. * Hayley Lawson-Smith, Maggie – Pretence ~ Dramatic Pause Theatre Company

MOST OUTSTANDING SUPPORT ACTOR – MALE
Dani Capron
, Bevan Table Seventeen ~ Here There & Everywhere Theatre

. * Sam Dolan, Ginger – A Dog’s Life ~ Bairnsdale Production Line Theatre
. * Greg Hedges, Jimmy – Mecca ~ Gembrook Players Community Theatre
. * Alex Maver-Rauschl, Doctor – Birthin’ Baby ~ Pop Culture Theatre

MOST OUTSTANDING SUPPORT ACTOR – FEMALE
Krissi Creighton, Helen – Table Seventeen ~ Here There & Everywhere Theatre

. * Elizabeth Carr, Nareena – God Talks to a Shrink ~ Dizzy Theatre Productions
. * Kaity Russell, Nurse – Birthin’ Baby ~ Pop Culture Theatre
. * Diana Stathis, Queela – Interviews with Loneliness ~ Hartwell Players

MOST OUTSTANDING DESIGN
Peridot Theatre set & costume design ~ The Portrait
.
* FAMDA – Castaways (sound design – music integral to the power of the production)
.
* Gembrook Players Community Theatre – Mecca
.
* The Mount Players – The Killing of Edward Pope

ADJUDICATOR’S CHOICE AWARD
Hayley Lawson-Smith
– script & acting ~ Pretence ~ Dramatic Pause Theatre Company

PLAYWRIGHT’S PRIZE
Phillip A. Mayer
The Event & Table Seventeen ~ Here There & Everywhere Theatre

VICTORIAN DRAMA LEAGUE ENCOURAGEMENT AWARD
Harley McDonald-Eckersall, Yolanda – Castaways ~ FAMDA

Youth Fest LogoYOUTH AWARDS

MOST OUTSTANDING PRODUCTION
Pop Culture Theatre One Word Macbeth by Dwayne Yancey

MOST OUTSTANDING YOUTH PERFORMANCE
‘Vincent’ Ensemble
~ Tribes (Theatre & Education)

Ben Fetcher, Amy Tudor, Camille Wanstall, Cas Maclean & Taliya Barker

OUTSTANDING YOUTH PERFORMANCE (4 awards)
Zara Shipley, Police Woman & Kiosk Owner ~ Tribes – The Park
Georgia Burns, Mother ~ Tribes (Theatre & Education) – Cracking Up
Hannah Watson, Billy ~ Koonwarra Village School – Alien Fish
Storm Maclean, Cyan ~ Koonwarra Village School – Alien Fish

ADJUDICATOR’S CHOICE – YOUTH AWARD
Bon Maclean & Tarkyn Dann
~ direction of Alien Fish

COMMENDATIONS
* Maeve Sutherland
– stage presence (The Wash House Blues, Koonwarra Village School)
* Indigo Auroa – being a great listener (The Wash House Blues, Koonwarra Village School)
* Violet Johnson
– confident approach (The Wash House Blues, Koonwarra Village School)

* Charli Burns – voice & body language (Cracking Up, Tribes)
* Katie McKinnon – juggling & physical theatre (Red Rubber Ball, Tribes)
* Jack Timms – mime skills & facial expression (Red Rubber Ball, Tribes)

Adjudicator: Max Rackham

Bendigo Bank 5002015 logo blackENTRIES 2015

Session 1     7:30 Friday 7 August
Leongatha Lyric Theatre – SKELETONS IN THE CLOSET by Michael Street
Director: Michael Street  

William Roberts . . . David Tattersall
Anne Roberts (wife)   . . . Mandy Hanratty
Rebecca Roberts (daughter) . . . Genevieve Ellt
Trooper James Steele . . . Geoff Robson
Off-stage voices:  Matron . . Marg Tattersall   General Beatson . . Michael Street
Young Nellie . . Genevieve Ellt      Grand Daughter . . Michelle Hughes

Dizzy Theatre Productions – GOD GOES TO A SHRINK by Hugh O’Brien
Director: Gerard Dwyer

Dr. Peter Fox . . .  Brett Harvey
Narenna  . . .  Elizabeth Carr
Jasmine . . .  Kathy Whitfield

Dramatic Pause Theatre Company – PRETENCE by Hayley Lawson-Smith
Director: Daniel Kershaw
Cleopatra . . .  Aimee Sanderson
Maggie  . . .  Hayley Lawson-Smith

Dizzy Theatre Productions – PROVOCATEUR by Mark Lucas      
Director: Gerard Dwyer
Valeriy . . .  Peter Bevin
Lucy  . . .  Sasha Kerdel
Olga . . .  Max Gettler

Session 2     1:45 Saturday 8 August
Sherbrooke Theatre Company – OVER THE HILL by Alison Knight
Director: Alison Knight

Ross Jones . . . Greg Barison
Lynne Jones   . . . Sue Rosenwax
Barry Simms . . . Colin Donald
Judy Simms . . . Monica Greenwood

Bairnsdale Production Line Theatre – A DOG’S LIFE by Pam Valentine
Director: Viki Wright
Fritz . . . Daniel Blackwood
Ginger . . . Sam Dolan
Fifi   . . . Tiffany Vatcher
Warden . . . Jen South
Ben . . . Warren Davies
Visitor . . . Jacinta Hodge

Peridot Theatre – THE PORTRAIT by Horrie Leek
Director:
Horrie Leek
Woman 1 . . . Monica Greenwood
Woman 2 . . . Nicky Neville-Jones
Male Portrait . . . Brendan Allan
Female Portrait . . Margaret Venning
Female Portrait . . . Alison Knight

Gemco Players Community Theatre – MECCA by Sue Ashby
Director: Sue Ashby
James . . . Alan Ashby
Katherine’s Letter . . . Chantelle Ashby
Quadeer . . . Don Black
Chandi . . . Carmela Pezzimenti
Jasmina . . . Claudia Witts
Jimmy . . . Greg Hedges

Pop Culture Theatre – BIRTHIN’ BABY  by Rich Orloff
Director: John Jennings

Nurse . . . Kaity Russell
Mother Superior . . . Katie Karandais
Mum . . . Imogen Martin
Husband . . . Aron Toman
Doctor . . . Alex Mavor-Rauschl
Baby . . . Laura Marmion
Grandmother . . . Sarah Morris

Here There & Everywhere Theatre – THE EVENT by Phillip A. Mayer
Director: Phillip A. Mayer        
Stage Manager: Linden Hanley
Farran . . .  John Reisinger
Sorcha . . .  Krissi Creighton
Nova . . .  Katie Lee
Orrell . . .  Ash Kearns
Tegwen . . .  Karina Byrne
Lennox . . .  Aeron Savige
Ismay . . .  Alice Krieger
Hilda . . .  Jocelyn O’Malley
Spence . . .  Chris Knights
Zak . . .  Dani Capron

Session 3     7:30 Saturday 8 August
Pop Culture Theatre – YELLOW by Steven Korbar     
Director: Cameron Williams
Natalie . . . Kaity Russell
Roger . . . Brett Hyland

Hartwell Players – INTERVIEWS WITH LONELINESS by Ann Wuehler
Director:
Michaela Smith
Janet . . .  Laura Bradley
Queela . . .  Diana Stathis
Annarae . . .  Tamara Dahmen     

Here There & Everywhere Theatre – TABLE SEVENTEEN by Phillip A. Mayer
Director: Phillip A. Mayer  Stage Manager: Linden Hanley
John . . . Ash Kearns
Sarah . . . Jocelyn O’Malley
Frank . . .  John Reisinger
Amy . . . Karina Byrne
Bevan . . . Dani Capron
Joan . . . Katie Lee
Gavin . . .   Chris Knights
Kara . . . Alice Krieger
Tony . . . Aeron Savige
Helen . . . Krissi Creighton

Dizzy Theatre Productions – VECTURA by Mark Lucas
Director: Gerard Dwyer
assisted by Kathy Whitfield
Crew: Gerard & Kathy, M. Sanderson, Daniel Dwyer
Porthmeus . . . Peter Bevin
Deflagratio . . . Sasha Kerdel
Veneno . . . Kathy Whitfield
Obruo   . . . Clare Regan

Session 4     9:00 Sunday 9 August
MOaRTZ Theatre – A CUT IN THE RATES by Alan Ayckbourn
Director: Jack Millar
      Crew: Jack Millar & Annette O’Shea
Mrs. Pickhart . . . Beth Millar
Ratchet   . . . Mike Pullar
Rosalinda . . . Julie Strini

Gemco Players – DANCING WITH GINGER  by Ken Purdham
Director:
David Greenaway
Ginger . . . Carol McCoy
Fred . . . Claudia Witts

Warrandyte Theatre Company – A SPECIAL OCCASION by Suzy Wilds
Director: Susan Rundle
Gran . . . Noelene Cooper
Rachel . . . Annie Italiano
Dad . . . Bill Mitchell                                             

Adlib Ensemble – THE TELL TALE WITNESS
Devised and adapted by Donna Dowler & Gerald P. Murphy from novels by Charlotte Brontë, Emily Brontë and Oscar Wilde and a short story by Edgar Allan Poe
Director: Serena Lever       Tech Crew: Hannah Gommans & Connor Dowler
Lucas . . Stuart Rogers
Heathcliff & Dorian Gray . . Aaron Webster
Mrs. Leaf . . .  Serena Lever
Jane Eyre & Ellen . . .  Mia Sabec
Mrs. Fairfax . . . Teigan Bliss
Basil & ‘man’ . . .  Daniel Ryan
Lockwood . . .  Joshua Harkness
Isabella & ‘woman’ . . .  Rebecca Dissegna
Librarian . . .  Donna Dowler

Session 5     1:30 Sunday 9 August
Lady Scorpio Productions
text messages hurt more when you’re sitting at the airport by Alex Broun

Director: Josie Parrelli
Kane . . . Glenn Hunt
Doris . . . Denise Wellington

The Mount Players – THE KILLING OF EDWARD POPE by Russell Servis
Director: Cherry Servis
Dr. Joseph Shaw . . David Cubley
Maddie Shaw . . Michele Johnstone
Det Sgt Brinkman . . Jarrod Catt
Det Sen Con Greg Murray . . Russell Servis
Helena Jasper . . Tanya Rich

FAMDA – CASTAWAYS by Chris Dickins
Director:
Chris Dickins   Stage Manager, Lighting & Sound: Chris Dickins
Mimi . . Joanne Street
Peri . . Cathy Ross
Winnie . . Melita Tough
Amy . . Christine Skicko
Yolanda . . Harley McDonald-Eckersall

Adlib Ensemble – KIDS by John Morgan
Director: Karen Williams      Tech Crew: Connor Dowler
Ellie . . . Victoria Ward
Wendy . . . Teigan Bliss
Sammy . . . Hannah Gommans
Johnny . . . Joshua Harkness
Baby . . . Rebecca Dissegna

South Gippsland One-Act Play Fest

Home » Latest News, One Act Play Festival


2015 logo black

FESTIVAL SCHEDULE 2015

        SESSION 1 – 7:30pm Friday 7 August
Leongatha Lyric Theatre – Skeletons in the Closet  by Michael Street| 25 | G | Drama
Dizzy Theatre Productions – God Goes to a Shrink  by Hugh O’Brien| 30 | PG | Comedy
Dramatic Pause Theatre – Pretence  by Hayley Lawson-Smith| 35 | PG | Comedy
Dizzy Theatre Productions – Provocateur | 40 | MA18+ | Black comedy – adult themes, violence

        YOUTH FESTIVAL – 9:00am Saturday 8 August
Pop Culture Theatre – One Word Macbeth  by Dwayne Yancey | 30 | Classic
Tribes Theatre & Education – Cracking Up  by Chris Dickins| 20 | Comedy / drama
Koonwarra Village School – The Wash House Blues  by Liliane Grace| 25 | Light drama
Tribes Theatre & Education – Red Rubber Ball  by Chris Dickins| 20 | Comedy / drama
Tribes Theatre & Education – The Park  by Chris Dickins| 20 | Comic mime
Koonwarra Village School – Alien Fish  by Bradley Walton | 20 | Comedy
Tribes Theatre & Education – Vincent  by Chris Dickins | 25 | Physical theatre

         SESSION 2 – 1:45pm Saturday 8 August
Sherbrooke Theatre Company – Over the Hill 
by Alison Knight | 20 | PG | Comedy – adult themes
Bairnsdale Production Line – A Dog’s Life  by Pam Valentine | 35 | PG | Comedy
Peridot Theatre – The Portrait  by Horrie Leek | 15 | PG / M | Drama
Gemco Players – Mecca  by Sue Ashby | 25 | PG| Drama / romance – adult themes
Pop Culture Theatre – Birthin’ Baby  by Rich Orloff | 35 | M | Comedy / farce
Here There & Everywhere – The Event | 45 | MA18+ | Drama – violence, gun shots

        SESSION 3 – 7:30pm Saturday 9 August
Pop Culture Theatre – This Almost Joy  by Barbara Lindsay | 30 | M | Drama
Hartwell Players – Interviews with Loneliness  by Ann Wuehler | 20 | MA18+ | Drama
Here There & Everywhere – Table Seventeen  by Phillip A. Mayer | 45 | M | Comedy
Dizzy Theatre Productions – Vectura | 30 | MA18+ | Absurdist – violence, language

        SESSION 4 – 9:00am Sunday 9 August
Pop Culture Theatre –
Yellow  by Steven Korber | 30 | M | Drama / comedy
MoArtz – A Cut in the Rates  by Alan Ayckbourn | 20 | PG | Drama
Gemco Players – Dancing with Ginger  by Ken Purdham | 45 | M | Drama
Warrandyte Theatre Company – A Special Occasion  by Suzy Wilds | 30 | PG | Drama
Adlib Ensemble – The Tell Tale Witness adapted by Donna Dowler | 35 | M | Drama

        SESSION 5 – 1:30pm Sunday 9 August
Lady Scorpio Productions – text messages hurt more when you’re sitting at the airport | 20 | PG | Comedy
The Mount Players – The Killing of Edward Pope  by Russell Servis | 30 | PG | Murder mystery
FAMDA – Castaway  by Chris Dickins | 45 | PG | Drama
Adlib Ensemble – Kids  by John Morgan | 25 | M | Comedy

GREAT ENTERTAINMENT
A one act play festival gives the chance for a friendly theatrical competition. You can see new plays, support your friends, meet new people and be thoroughly entertained.

It’s an exciting prospect when theatre companies from all over Victoria come together with the opportunity to showcase their talents to an audience not normally available to them and it’s also a marvellous chance for local people to see some wonderful theatrical talent close to home and without spending a fortune.

FAMDA hosts its fifteenth one-act play festival 7 – 9 August at the Foster War Memorial Arts Centre and you are invite to come and sample some (or all) of the amazing array of theatrical entertainment on offer.

GREAT FOOD – Dinner Menu
For the maximum convenience of playgoers FAMDA has organised in-house catering for the weekend.
You can buy soup and a roll from the hall kitchen for a quick, tasty, hot lunch each day.
Devonshire tea will be available throughout each day and supper will be served during set-up times on Saturday night.

To allow time for more socialising on Saturday evening, and to ensure that everyone is able to get their meal on time, FAMDA has arranged in-house catering at the Foster Arts Centre with dinner being served between 6:00 and 7:30.
Our talented and friendly catering team has created a barbecue style menu (with vegetarian options) at a nominal cost complete with salad and desserts.
Check out the Menu and please contact Annette Walker via annette080353 @hotmail.com or  5682 2151 by Wednesday 5 August to indicate what would like to order so that the caterers will have some idea of how many of these tasty morsels they will need to prepare.
Foster vignerons, Graeme and Georgia Wilson of Windy Ridge Winery, will be on hand during dinner providing an interesting selection of local wines by the bottle or by the glass.
(no b.y.o. with dinner).

FESTIVAL ADMISSION PRICES
The Festival has 24 adult entries as well as 7 plays in the Saturday morning Youth Festival.
A
Festival Pass costs just $25 and entitles you to see every play in the festival if you wish.
The Festival is divided into sessions, each with at least 4 plays. A session ticket costs $10.
The Youth Festival admission price is $5 for adults and children are free.
Tickets will be on sale at the door prior to each session and between the individual plays.

ACCOMMODATION INFORMATION
Accommodation in Foster

ADJUDICATOR 2015
Max Rackham

GREAT PRIZES
The generous prize money made possible by sponsorship from the Toora and Foster Community Bank branch of Bendigo Bank, has enticed several Melbourne theatre companies and others from the wider Gippsland area and other parts of Victoria to bring their plays to South Gippsland.

To encourage more youth participation, this year the South Gippsland Shire Council allocated $500 sponsorship, allowing us to increase both the number and the value of the awards in the Youth Section which will be held on Saturday morning.

Prizes 2015
Bruce Crowl Award – Most Outstanding Production  $1000 plus a trophy
Runner-up Most Outstanding Production   $200
Most Outstanding Director   $250 plus a trophy
Most Outstanding Male Actor   $250 plus a trophy
Most Outstanding Female Actor   $250 plus a trophy
Most Outstanding Support Actor (Male)   $100 plus a trophy
Most Outstanding Support Actor (Female)   $100 plus a trophy   
Design Award  $100 plus a trophy
Adjudicator’s Award   $100 plus a trophy
Playwright’s Award
(Play by an Australian writer, first performed August 2014 – 2015)   $100

AND
The Shire of South Gippsland has provided $500 to encourage youth involvement in the Festival.
This means there is an expanded prize pool and more prize categories in the Youth Section this year.

In addition the Victorian Drama League provides a $50 Encouragement Award

CONDITIONS OF ENTRY 2015
We follow the general guidelines suggested by the Victorian Drama League.

  • Running Time: Minimum – 15 minutes,  Maximum – 45-55 minutes per production
    Youth entries may be shorter – Maximum length: 30 minutes
  • Minimum number of characters per play: 2
  • “Bump in” time: 10 minutes, “bump out” time: 5 minutes
  • Royalties to be paid by the participant(s)
  • Script to accompany each entry:  Two hard copies of the script by post
    OR 1 hard copy by post and 1 emailed copy 
  • Information about cast, play & company to be sent with the entry from for inclusion in the program
  • Entry fees: Adult plays: $50  Youth plays: $20
  • Companies are permitted to enter more than one play but the committee reserves the right to limit the number of plays if necessary
  • Youth is defined as: under 19 years of age as of the first day of the festival
  • Playwright’s prize is for a play: By an Australian resident
    and first performed no earlier than August 2014
  • Please note your application is not a confirmation of acceptance.
    You will be notified by July 27, if your play has been included in the festival program.
    Your entry fee will be refunded in the event that your play is not scheduled in the festival

 One Act Play Festival Circuit 2015

DANDENONG RANGES ONE ACT PLAY FESTIVAL
Friday 17 – Sunday 18 July
Hosted by Gemco Players Community Theatre
The Gem Theatre, 19 Kilvington Drive, Emerald

THE MOUNT PLAYERS 11th ONE ACT PLAY FESTIVAL
Saturday 25 & Sunday 26 July
The Mountview Theatre, 56 Smith Street, Macedon

 ARARAT ONE ACT PLAY FESTIVAL
Saturday 1 & Sunday 2 August
Ararat Performing Arts Centre, Barkly St, Ararat

SOUTH GIPPSLAND 15th ONE ACT PLAY FESTIVAL
Saturday 8 & Sunday 9 August
Hosted by FAMDA (Foster Amateur Music & Drama Association)
Foster War Memorial Arts Centre, 79 Main Street, Foster

ANGLESEA 24th ONE ACT PLAY FESTIVAL
Saturday 22 & Sunday 23 August
Anglesea Community Hall Mc Millan Street Anglesea
Email: walkerchristine [@] gmail.com

KYNETON DAFFODIL & ARTS FESTIVAL of ONE ACT PLAYS
Friday 4 – Sunday 6 September
Bluestone Theatre, Hutton Street, Kyneton

MANSFIELD INAUGURAL ONE ACT PLAY FESTIVAL 2015
Friday 11 – Sunday 13 September 2015
with new divisions for Monologues and Play Reading
Mansfield Performing Arts Centre, Mansfield Secondary College, View St., Mansfield

MONASH ONE ACT PLAY FESTIVAL
Friday 18 – Sunday 20 September
Hosted by Peridot Theatre
Peridot Theatre, Mt Waverley Secondary College, Lechte Rd.,  Mt Waverley

For further details of one act play festivals, entry closing dates etc. visit www.theatrecraft.org.au

One Act Play Festival 2014

Home » One Act Play Festival

OAP 14 logo
Play Festival Award Winners    …………………………..

WINNERS 2014

r Winners 2014


The Bruce Crowl Award
~ Most Outstanding Production – $1000
IMPACT THEATRE
No.  by Stephanie Clark
r Impact Winners


Runner-Up Most Outstanding Production – $200

NUWORKS THEATRE
– Barricades and Barbed Wire by David Dunn
r Barricades 2


Most Outstanding Director – $250

DAVID DUNN
Barricades and Barbed Wire ~ Nuworks Theatre
r Jeanette DunnDavid Dunn’s award accepted by Jeanette Dunn


Most Outstanding Lead Actor – Male – $250

ADRIAN RICE, Fowle The Dock Brief ~ Warrandyte Theatre Company
r Adrian Rice


Most Outstanding Lead Actor – Female – $250

MEG DUNN
, Old Cathy Barricades and Barbed Wire ~ Nuworks Theatre
r Meg Dunn


Most Outstanding  Support Actor – Male – $100

DAVID TATTERSALL
, Harry Still Life ~ Tribes Theatre and Education
r David Tattersall


Most Outstanding Support Actor – Female – $100

MELITA TOUGH,
Janet – Still Life ~ Tribes Theatre and Education
Still Life r


Most Outstanding Design – $100

WARRANDYTE THEATRE COMPANY set design ~ The Dock Brief
r Design Award
David Tynan Director & designer with adjudicator, Libby Procter and Bendigo Bank representative, Rob Liley


Adjudicator’s Choice Award – $100

THE CAST
– No.
~ Impact Theatre
r No 3


Playwright’s Prize – $100

STEPHANIE CLARK
 – No. 
~ Impact Theatre
r Playwright


Victorian Drama League Encouragement Award – $50

ERICA SMITH
, Young Cathy – Barricades and Barbed Wire ~ Nuworks Theatre
r VDL Award

YOUTH AWARDS

MOST OUTSTANDING PRODUCTION – $100
Koonwarra Village School
The Trouble with Time by Chris Thompson & Sarah Maclean
Koonwarra 3r


MOST OUTSTANDING YOUTH ACTOR – MALE – $50

BON MACLEAN
, Michael ~ Koonwarra Village School – The Trouble with Time
r Bon Maclean


MOST OUTSTANDING YOUTH ACTOR – FEMALE – $50

LAURA MARMION
, Michelle ~ Pop Culture Theatre – The Sack
BB youth female 2r.


The South Gippsland Festival of One Act Plays is sponsored by

adjudicators Banikos rAdjudicators – Chris & Libby Procter

Photos by R A Paragreen Photography unless otherwise stated.

FESTIVAL PLAYS 2014

SESSION 1
YOUTH PLAY FESTIVAL – 9:30 SATURDAY MORNING 9 August 2014

TRIBES (THEATRE AND EDUCATION)

The Campfire Mysteries
By Chris Dickins * Director: Chris Dickins

Cast: Beth Drury, Louise Colwill, Billy Soumilas, Evie Bath, Jessie Duvoisin
Angus Kemper, Courtney Embury, Jayden Barker, Katie McKinnon, Molly-Mae Nicols

Crew: Sound – Chris Dickins     Stage Manager & Lighting Operator – Annette Walker

FOSTER PRIMARY SCHOOL
Foster Primary 2r
Jam
By Edwin Coad *   Director: Tanya Jackson

Cast: Chelsea Burrow, Lola Gilliam, April Tilley, Kasey Hoskins
Jemma Kyne, Grace Gee, George Nicol, Ema Hodgson, Amber Zuidema
Rachal Armstrong, Josie Cockerill, Braydon Capes, Jarvis Bindloss   

 

KOONWARRA VILLAGE SCHOOL
Koonwarra 2r
The Trouble with Time
By Chris Thompson / Sarah Maclean (narrations)   Director: Sarah Maclean

Michael: Bon Maclean (11)
Past Narrator: Samina Wanstall (10)
Phil: Camille Wanstall (11)
Lily: Hannah Watson (11)
Future Narrator: Taj Forrest-Kennedy (10)
Sue: Olive Richardson (12)
Kaitlyn: Ella Tough (10)
Missy:Yasmin Tough (8)

Props / Backstage: Juanita Balis-Walsh (10) & Nash Jefferis (9)

 

TRIBES (THEATRE AND EDUCATION)
Tribes Art 2r
The Art Gallery
By Chris Dickins *   Director: Chris Dickins

Cast: Tahlia Ebery, Ella Tough, Megan Richards
Yasmin Tough, Alex Webb, Erica Collins-Savva

Crew: Sound – Chris Dickins
Off stage teacher voice, stage manager & lighting operator – Annette Walker

 

POP CULTURE THEATRE
The Sack 2r
The Sack
By John Jennings & Michael Olsen *   Director: John Jennings

Wendy: Alicia Henry
Michelle: Laura Marmion
Jacqui: Chelsea Hyde
S.H.E.: Madeline Hardie

Crew: Stage Manager: John Jennings       Sound & Lighting: John Jennings


SESSION 2

2:15  SATURDAY AFTERNOON

PERIDOT THEATRE
r No Strings

No Strings

By John Tilbrook *   Director: Lisa McNiven

Jenny: Cathie Allen Lee
Glen: Greg Barison
The Man: Warren Burford

 

TRIBES (THEATRE AND EDUCATION)
r Still Life
Still Life
By Chris Dickins *   Director: Chris Dickins

Morris: Michael Street
Harry: David Tattersall
Wilma: Joanne Street
Janet: Melita Tough

 

IMPACT THEATRE
r No 1

No.

By Stephanie Clark *             Director: Stephanie Clark

Bullying (Alex) / Bully: Sarah Hartnell (17)
Self Esteem (Alex ) / Bully: Teigan Bliss
Sex and Drugs (Alex ) / Bully:
Kyle Wright
Violence (Alex) / Bully: Dan McPherson
Death (Alex) / Bully:
Stephanie Clark
Victim:
Grace Attard (15)
Teacher / Parent / Principal: Fiona Lynn

Crew: Stage Manager: Steph Young   Original Music by Nicholas Clark

 

HERE THERE & EVERYWHERE THEATRE COMPANY
r Couples
Couples!

By Phillip A Mayer *             Director: Phillip A Mayer            

Holly Duncan: Krissi Creighton
Gary Duncan: Chris Knights
Phoebe Bensted: Shelby Fisher
Steven Bensted: Dani Capron
Rachel Williams: Julia Lambert
Mark Williams: Ash Kearns
Brittany Parnell: Alice Krieger
Karl Parnell: Phillip A Mayer
Jessica Bialy: Karina Byrne
Dr. Edwin Bialy: John Reisinger

Crew: Stage Manager: Linden Hanley

SESSION 3
7:30 SATURDAY NIGHT

 

PHILLIP ISLAND OFFSHORE THEATRE
r Ladybirds
The Ladybirds
By Tony Layton Director: Sara Fleisner

Babs (a general dogsbody): Christina O’Toole
Marge (an officious, domineering retired public servant): Karen Green
Julie (a naïve university student): Kelly-ann Nihver
Liz (a quick witted nurse): Remi D’Agostin
Faye (an aspiring actress who has missed the boat): Melanie Beynon
Francesca (a young director, enthusiastic & ambitious): Holly Marr
Agatha (the Vicar’s wife): Ursula Burley

Crew: Stage Manager: Elizabeth Mulhern     Set Design: Sara Fleisner
Sound & Lighting Design: Barrie Robinson     Back stage assistant: Margaret Byrnes

 

ARK THEATRE
r Ring Tones 2
Ring Tones
By John Tilbrook *     Director: Gary Rens

Elizabeth Chambers: Rosey Cullinan
David Chambers: Jim Dunne
Miriam Bennett: Karen Bannon
Kevin Winter: Sam Corr
Margaret Lowrey: Emma Sutcliffe
John Bennett (V/O): Ian Carter

Crew:  Set Design: Gary Rens   A/V Tech: Angela McCulloch & Lucy Morris
Stage Manager: Lucy Morris     Assistant Stage Manager: Ian Carter

 

POP CULTURE THEATRE
r Mousetrap close

Kill a Better Mousetrap

By Scott K Ratner     Director: Aron Toman

 Merbinau: Bruce Hardie
The Analyst: Sarah Morris
Playgoer: Katie Karandais
Mr McLelland: Alex Mavor-Rauschl

Crew:   Stage Manager: Madeline Hardie     Sound & Lighting: Camm Williams

 

SESSION 4
11:00 SUNDAY

POP CULTURE THEATRE
hopping1 r

Alexander Ferguson, Andrew Proy, Bruce Hardie (Photo by John Banikos)
Hopping the Bags
By John Jennings & Michael Olsen * Director: Michelle Swann

Daniel: Alexander Ferguson
Rob: Bruce Hardie
Les: Andrew Proy

Crew:Lighting Design: Michelle & David Swann   Sound Design: David Swann
Lighting & Sound Operation: Camm Williams         Set: Steve Karandais & David Swann
Costumes: Vanessa Hardie

 

WARRANDYTE THEATRE COMPANY
dockbrief1 r

John Milburn-Clarke & Adrian Rice  (Photo John Banikos)

The Dock Brief
By John Mortimer                 Director: David Tynan

Morgenhall: John Milburn-Clarke
Fowle: Adrian Rice

 

THEATRE BOX
r Roughing It
ROUGHING IT
By Kylie Rackham *     Director: Tanya Ryder-Barnes

Tracey: Jacqui Allchin
Dave: Matt Phillips

 

ARK THEATRE
r Fourteen
FOURTEEN
By Alice Gerstenberg     Director: Angela McCulloch

Mrs Horace Pringle: Evelyn Devitt          
Dunham: Tom Blackburn
Elaine Pringle:
Kassi Hargreaves (18)   

Crew:Costumier & Set Design: Angela McCulloch
Set Construction: Tom Blackburn & Jim Dunne
Stage Manager: Lucy Morris    Assistant Stage Manager: Ian Carter       



NUWORKS THEATRE
r Barricades 1Barricades and Barbed Wire

By David Dunn               Director: David Dunn

Jim Brown: Peter Noble
Billy North: Josh Verress (18)
Father Daly: Callum Dale
Old Cathy: Meg Dunn (16)
Vera Brown: Jeanette Dunn
Eileen Brown: Annabelle Mitchell
Young Cathy: Erica Smith (12)
Megan Henderson: Anastasia Sidorova
Sammy Nelson: Owen James
Marie North: Lydia Saroto

 

WARRANDYTE THEATRE COMPANY
r Universal Language

Universal Language

By David Ives    Director: Lawrence Phelan

Don: John Italiano
Dawn: Ruby Moxey-Fitall

 

 Remainder One Act Play Festival Circuit 2014

BRIGHT ALPINE ACTORS FIRST ONE ACT PLAY FESTIVAL
Friday 29  – Sunday 31 August    CANCELLED
Bright Community Theatre, Bright, Victoria

KYNETON DAFFODIL & ARTS FESTIVAL of ONE ACT PLAYS
Friday 5 – Sunday 7 September
Bluestone Theatre, Hutton Street, Kyneton

MONASH ONE ACT PLAY FESTIVAL
Friday 19 – Sunday 21 September
Hosted by Peridot Theatre
Peridot Theatre, Mt Waverley Secondary College, Lechte Rd.,  Mt Waverley

DOLORAINE  FESTIVAL  OF ONE ACT PLAY
Friday 17 & Sunday 18 October

Deloraine Little Theatre, Deloraine, TASMANIA 7304

For further details of one act play festivals, entry closing dates etc. visit www.theatrecraft.org.au