One Act Play Festival 2014

Home » One Act Play Festival 2014

OAP 14 logo
Play Festival Award Winners    …………………………..

WINNERS 2014

r Winners 2014


The Bruce Crowl Award
~ Most Outstanding Production – $1000
IMPACT THEATRE
No.  by Stephanie Clark
r Impact Winners


Runner-Up Most Outstanding Production – $200

NUWORKS THEATRE
– Barricades and Barbed Wire by David Dunn
r Barricades 2


Most Outstanding Director – $250

DAVID DUNN
Barricades and Barbed Wire ~ Nuworks Theatre
r Jeanette DunnDavid Dunn’s award accepted by Jeanette Dunn


Most Outstanding Lead Actor – Male – $250

ADRIAN RICE, Fowle The Dock Brief ~ Warrandyte Theatre Company
r Adrian Rice


Most Outstanding Lead Actor – Female – $250

MEG DUNN
, Old Cathy Barricades and Barbed Wire ~ Nuworks Theatre
r Meg Dunn


Most Outstanding  Support Actor – Male – $100

DAVID TATTERSALL
, Harry Still Life ~ Tribes Theatre and Education
r David Tattersall


Most Outstanding Support Actor – Female – $100

MELITA TOUGH,
Janet – Still Life ~ Tribes Theatre and Education
Still Life r


Most Outstanding Design – $100

WARRANDYTE THEATRE COMPANY set design ~ The Dock Brief
r Design Award
David Tynan Director & designer with adjudicator, Libby Procter and Bendigo Bank representative, Rob Liley


Adjudicator’s Choice Award – $100

THE CAST
– No.
~ Impact Theatre
r No 3


Playwright’s Prize – $100

STEPHANIE CLARK
 – No. 
~ Impact Theatre
r Playwright


Victorian Drama League Encouragement Award – $50

ERICA SMITH
, Young Cathy – Barricades and Barbed Wire ~ Nuworks Theatre
r VDL Award

YOUTH AWARDS

MOST OUTSTANDING PRODUCTION – $100
Koonwarra Village School
The Trouble with Time by Chris Thompson & Sarah Maclean
Koonwarra 3r


MOST OUTSTANDING YOUTH ACTOR – MALE – $50

BON MACLEAN
, Michael ~ Koonwarra Village School – The Trouble with Time
r Bon Maclean


MOST OUTSTANDING YOUTH ACTOR – FEMALE – $50

LAURA MARMION
, Michelle ~ Pop Culture Theatre – The Sack
BB youth female 2r.


The South Gippsland Festival of One Act Plays is sponsored by

adjudicators Banikos rAdjudicators – Chris & Libby Procter

Photos by R A Paragreen Photography unless otherwise stated.

FESTIVAL PLAYS 2014

SESSION 1
YOUTH PLAY FESTIVAL – 9:30 SATURDAY MORNING 9 August 2014

TRIBES (THEATRE AND EDUCATION)

The Campfire Mysteries
By Chris Dickins * Director: Chris Dickins

Cast: Beth Drury, Louise Colwill, Billy Soumilas, Evie Bath, Jessie Duvoisin
Angus Kemper, Courtney Embury, Jayden Barker, Katie McKinnon, Molly-Mae Nicols

Crew: Sound – Chris Dickins     Stage Manager & Lighting Operator – Annette Walker

FOSTER PRIMARY SCHOOL
Foster Primary 2r
Jam
By Edwin Coad *   Director: Tanya Jackson

Cast: Chelsea Burrow, Lola Gilliam, April Tilley, Kasey Hoskins
Jemma Kyne, Grace Gee, George Nicol, Ema Hodgson, Amber Zuidema
Rachal Armstrong, Josie Cockerill, Braydon Capes, Jarvis Bindloss   

 

KOONWARRA VILLAGE SCHOOL
Koonwarra 2r
The Trouble with Time
By Chris Thompson / Sarah Maclean (narrations)   Director: Sarah Maclean

Michael: Bon Maclean (11)
Past Narrator: Samina Wanstall (10)
Phil: Camille Wanstall (11)
Lily: Hannah Watson (11)
Future Narrator: Taj Forrest-Kennedy (10)
Sue: Olive Richardson (12)
Kaitlyn: Ella Tough (10)
Missy:Yasmin Tough (8)

Props / Backstage: Juanita Balis-Walsh (10) & Nash Jefferis (9)

 

TRIBES (THEATRE AND EDUCATION)
Tribes Art 2r
The Art Gallery
By Chris Dickins *   Director: Chris Dickins

Cast: Tahlia Ebery, Ella Tough, Megan Richards
Yasmin Tough, Alex Webb, Erica Collins-Savva

Crew: Sound – Chris Dickins
Off stage teacher voice, stage manager & lighting operator – Annette Walker

 

POP CULTURE THEATRE
The Sack 2r
The Sack
By John Jennings & Michael Olsen *   Director: John Jennings

Wendy: Alicia Henry
Michelle: Laura Marmion
Jacqui: Chelsea Hyde
S.H.E.: Madeline Hardie

Crew: Stage Manager: John Jennings       Sound & Lighting: John Jennings


SESSION 2

2:15  SATURDAY AFTERNOON

PERIDOT THEATRE
r No Strings

No Strings

By John Tilbrook *   Director: Lisa McNiven

Jenny: Cathie Allen Lee
Glen: Greg Barison
The Man: Warren Burford

 

TRIBES (THEATRE AND EDUCATION)
r Still Life
Still Life
By Chris Dickins *   Director: Chris Dickins

Morris: Michael Street
Harry: David Tattersall
Wilma: Joanne Street
Janet: Melita Tough

 

IMPACT THEATRE
r No 1

No.

By Stephanie Clark *             Director: Stephanie Clark

Bullying (Alex) / Bully: Sarah Hartnell (17)
Self Esteem (Alex ) / Bully: Teigan Bliss
Sex and Drugs (Alex ) / Bully:
Kyle Wright
Violence (Alex) / Bully: Dan McPherson
Death (Alex) / Bully:
Stephanie Clark
Victim:
Grace Attard (15)
Teacher / Parent / Principal: Fiona Lynn

Crew: Stage Manager: Steph Young   Original Music by Nicholas Clark

 

HERE THERE & EVERYWHERE THEATRE COMPANY
r Couples
Couples!

By Phillip A Mayer *             Director: Phillip A Mayer            

Holly Duncan: Krissi Creighton
Gary Duncan: Chris Knights
Phoebe Bensted: Shelby Fisher
Steven Bensted: Dani Capron
Rachel Williams: Julia Lambert
Mark Williams: Ash Kearns
Brittany Parnell: Alice Krieger
Karl Parnell: Phillip A Mayer
Jessica Bialy: Karina Byrne
Dr. Edwin Bialy: John Reisinger

Crew: Stage Manager: Linden Hanley

SESSION 3
7:30 SATURDAY NIGHT

 

PHILLIP ISLAND OFFSHORE THEATRE
r Ladybirds
The Ladybirds
By Tony Layton Director: Sara Fleisner

Babs (a general dogsbody): Christina O’Toole
Marge (an officious, domineering retired public servant): Karen Green
Julie (a naïve university student): Kelly-ann Nihver
Liz (a quick witted nurse): Remi D’Agostin
Faye (an aspiring actress who has missed the boat): Melanie Beynon
Francesca (a young director, enthusiastic & ambitious): Holly Marr
Agatha (the Vicar’s wife): Ursula Burley

Crew: Stage Manager: Elizabeth Mulhern     Set Design: Sara Fleisner
Sound & Lighting Design: Barrie Robinson     Back stage assistant: Margaret Byrnes

 

ARK THEATRE
r Ring Tones 2
Ring Tones
By John Tilbrook *     Director: Gary Rens

Elizabeth Chambers: Rosey Cullinan
David Chambers: Jim Dunne
Miriam Bennett: Karen Bannon
Kevin Winter: Sam Corr
Margaret Lowrey: Emma Sutcliffe
John Bennett (V/O): Ian Carter

Crew:  Set Design: Gary Rens   A/V Tech: Angela McCulloch & Lucy Morris
Stage Manager: Lucy Morris     Assistant Stage Manager: Ian Carter

 

POP CULTURE THEATRE
r Mousetrap close

Kill a Better Mousetrap

By Scott K Ratner     Director: Aron Toman

 Merbinau: Bruce Hardie
The Analyst: Sarah Morris
Playgoer: Katie Karandais
Mr McLelland: Alex Mavor-Rauschl

Crew:   Stage Manager: Madeline Hardie     Sound & Lighting: Camm Williams

 

SESSION 4
11:00 SUNDAY

POP CULTURE THEATRE
hopping1 r

Alexander Ferguson, Andrew Proy, Bruce Hardie (Photo by John Banikos)
Hopping the Bags
By John Jennings & Michael Olsen * Director: Michelle Swann

Daniel: Alexander Ferguson
Rob: Bruce Hardie
Les: Andrew Proy

Crew:Lighting Design: Michelle & David Swann   Sound Design: David Swann
Lighting & Sound Operation: Camm Williams         Set: Steve Karandais & David Swann
Costumes: Vanessa Hardie

 

WARRANDYTE THEATRE COMPANY
dockbrief1 r

John Milburn-Clarke & Adrian Rice  (Photo John Banikos)

The Dock Brief
By John Mortimer                 Director: David Tynan

Morgenhall: John Milburn-Clarke
Fowle: Adrian Rice

 

THEATRE BOX
r Roughing It
ROUGHING IT
By Kylie Rackham *     Director: Tanya Ryder-Barnes

Tracey: Jacqui Allchin
Dave: Matt Phillips

 

ARK THEATRE
r Fourteen
FOURTEEN
By Alice Gerstenberg     Director: Angela McCulloch

Mrs Horace Pringle: Evelyn Devitt          
Dunham: Tom Blackburn
Elaine Pringle:
Kassi Hargreaves (18)   

Crew:Costumier & Set Design: Angela McCulloch
Set Construction: Tom Blackburn & Jim Dunne
Stage Manager: Lucy Morris    Assistant Stage Manager: Ian Carter       



NUWORKS THEATRE
r Barricades 1Barricades and Barbed Wire

By David Dunn               Director: David Dunn

Jim Brown: Peter Noble
Billy North: Josh Verress (18)
Father Daly: Callum Dale
Old Cathy: Meg Dunn (16)
Vera Brown: Jeanette Dunn
Eileen Brown: Annabelle Mitchell
Young Cathy: Erica Smith (12)
Megan Henderson: Anastasia Sidorova
Sammy Nelson: Owen James
Marie North: Lydia Saroto

 

WARRANDYTE THEATRE COMPANY
r Universal Language

Universal Language

By David Ives    Director: Lawrence Phelan

Don: John Italiano
Dawn: Ruby Moxey-Fitall

 

 Remainder One Act Play Festival Circuit 2014

BRIGHT ALPINE ACTORS FIRST ONE ACT PLAY FESTIVAL
Friday 29  – Sunday 31 August    CANCELLED
Bright Community Theatre, Bright, Victoria

KYNETON DAFFODIL & ARTS FESTIVAL of ONE ACT PLAYS
Friday 5 – Sunday 7 September
Bluestone Theatre, Hutton Street, Kyneton

MONASH ONE ACT PLAY FESTIVAL
Friday 19 – Sunday 21 September
Hosted by Peridot Theatre
Peridot Theatre, Mt Waverley Secondary College, Lechte Rd.,  Mt Waverley

DOLORAINE  FESTIVAL  OF ONE ACT PLAY
Friday 17 & Sunday 18 October

Deloraine Little Theatre, Deloraine, TASMANIA 7304

For further details of one act play festivals, entry closing dates etc. visit www.theatrecraft.org.au

Comments are closed.