AWARD WINNERS & NOMINEES
Bruce Crowl Award – Most Outstanding Production
* Powderkeg Players – Slut by Patricia Cornelius
Runner-up
* Off the Leash Theatre – On Waking by Jeannie Haughton
FAMDA – Dinner for One
Peridot Theatre – On the Edge
Gemco Players – Aftermath
Most Outstanding Director
* Natasha Boyd – Slut – Powderkeg Players
Stephanie King – One the Edge – Peridot Theatre
Sharon Maine – Aftermath – Gemco Players
Paula Armstrong – The Tree Man – ARK Theatre
Most Outstanding Female Lead
* Kellie Bray, Ellen Kelly – On Awakening – Off the Leash Theatre
Reschelle O’Connor, Lolita – Slut – Powderkeg Players
Christine Skicko, Mrs Sherman – The Art of Fencing – Nautilus Theatre Project
Brydee Grace, Anna – Anna, Alone – Flash in the Pan
Most Outstanding Male Lead
* Wahyu Kapa, Joel – On the Edge – Peridot Theatre
Brett Hyland, Adrian – On the Edge – Peridot Theatre
Bruce Crowl, James – Dinner for One – FAMDA
Stephen Oakes, John – The Tree Man – ARK Theatre
Most Outstanding Female Support Actor
Shared award
* Jacklyn Lombardo, Chorus – Slut – Powderkeg Players
* Casey Bohan, Chorus – Slut – Powderkeg Players
* Julia Lambert, Chorus – Slut – Powderkeg Players
* Malaynee Hayden, Chorus – Slut – Powderkeg Players
Krissi Creighton, Lizzie – Therapy – Here There & Everywhere Theatre Company
Tracy Rabl, Spirit – On Waking – Off the Leash Theatre
Most Outstanding Male Support Actor
* Peter Garrett, Mark – Aftermath – Gemco Players
Andrew Hood, Jeremy – Therapy – Here There & Everywhere Theatre Company
Richard Mealey, Gordon – Dust to Dust – ARK Theatre
Dan Bellis, Mitchell – Aftermath – Gemco Players
Tim Haughton, Priest / Ned – On Waking – Off the Leash Theatre
Playwright’s Prize – Most Outstanding New Australian Play
* Jeannie Haughton – On Waking – Off the Leash Theatre
Commendations to local writers of comedy
Most Outstanding Design
* Off the Leash Theatre – On Waking – Staging
Gemco – Aftermath – Staging
Dizzy Productions – Ebbed – Costumes & Make-Up
Here There & Everywhere Theatre Company – Therapy – Staging
VDL – Theatrecraft Youth Unlimited Award
* Chenneth Weeraratne, Larry – The Day They Shot John Lennon – FAMDA
Danielle Strini, Sally – The Day They Shot John Lennon – FAMDA
Katherine Mathieson, Miss Sass – School’d – Flashlight Theatre Company
Brielle Shiels, Lexie – Inheritance – Flashlight Theatre Company
Will Thatcher, Kevin – The Day They Shot John Lennon – FAMDA
YOUNG PLAYERS FESTIVAL AWARDS
Most Outstanding Production
* Koonwarra Village School – Three Fractured Pigs
Outstanding Achievement Awards
* Etienne Goessens for a beautifully understated performance as Ben in A Dog’s Life, Bairnsdale Independent Theatre Experience
* Phillip Island Village School for props and costumes in A History of Messy Rooms
* Emelia Licciardi & Lola Buttler-Reid for their energy as the Narrators in Three Fractured Pigs, Koonwarra Village School
* Luke Whittingham for fantastic confidence and comic timing as the Café Owner in Any Sugar?, Foster Primary School
* Ruby Sampson for developing character over the course of the play as the Wolf in Once Upon a Grapevine, Koonwarra Village School
Adjudicator’s Award
* Theodore Wheeler & Dakota Hagoort for “jumping into roles that weren’t theirs and making them work” in Any Sugar?, Foster Primary School