Latest News

RESULTS
20th South Gippsland One Act Play Festival – 27 & 28 August 2022
Adjudicator: Natasha Boyd

* AWARDS & NOMINATIONS

PLAYWRIGHT AWARD
* Edwin Coad – The Lollipop Man, FAMDA
Lisa Johnson – Suppose, Frankston Theatre Group
Phillip A Mayer – No Fixed,  Here There & Everywhere

DESIGN AWARD
* Anglesea Performing Arts – Love, Loss & What I Wore
(Set, sound, Lights, costumes)
Here There & Everywhere – El Diablo
Here There & Everywhere – No Fixed

ADJUDICATOR’S AWARD
* Anglesea Performing Arts – Don’t Say (Bubba) and Love, Loss & What I Wore
(versatility & synergy)
Here There & Everywhere – No Fixed (Importance of work)
Peridot  – Embers  (ensemble connection and tension immersion)

SUPPORT MALE
* Bruce Crowl, David – The Lollipop Man, FAMDA
Ryan Peter, Michael – Suppose, Frankston Theatre Group
Luke Witham, Jude – No Fixed, Here There & Everywhere

SUPPORT FEMALE
* Emily Slade, Taylor Lang – El Diablo, Here There & Everywhere
* Runner Up  Annie Laurenson, Mrs Morrison – Suppose, Frankston Theatre Group
Krissi Creighton, Siobhan Torry – El Diablo,  Here There & Everywhere
Sarah Crowe, Emma – Don’t Say (Bubba), Anglesea Performing Arts
Sarah Tierney, Corry Yong – Embers. Peridot Theatre Company

LEAD MALE
* Aeron Savige, Dave – No Fixed, Here There & Everywhere
Luke Witham, Nathaniel – El Diablo – Here There & Everywhere
Gavin Baker, Beau – Love Is a Dish, Peridot Theatre Company
Andrew Hood, Paul James – El Diablo – Here There & Everywhere

LEAD FEMALE
* Gemma Tripp, Nowra Cobargo – Embers. Peridot Theatre Company
* Runner Up  Georgina Cowell,  Caitlin – Suppose, Frankston Theatre Group
Summer Bowen, Tally – Love Is a Dish, Peridot Theatre Company
Stacey Carmichael, Kristy – Don’t Say (Bubba), Anglesea Performing Arts
Janine McKenzie, Gingy – Love, Loss & What I Wore, Anglesea Performing Arts

DIRECTOR
* Nikki Watson – Love, Loss & What I Wore, Anglesea Performing Arts
Phillip A Mayer – El Diablo, Here There & Everywhere
Phillip A Mayer – No Fixed,  Here There & Everywhere
Audrey Farthing  – Love Is a Dish,  Peridot Theatre Company

BRUCE CROWL BEST PRODUCTION
 * Here There & Everywhere – El Diablo
Anglesea Performing Arts – Don’t Say (Bubba)
Peridot Theatre Company –  Love Is a Dish
Anglesea Performing Arts – Love, Loss & What I Wore

YOUNG PLAYERS FESTIVAL

Junior Young Players Festival
LLEW VALE COMMUNITY BANK AWARD – BEST PRODUCTION
Koonwarra Village School – Nightingaelsong

Adjudicator’s Choice Award
Riven Wolf
, Rys – Truly Madly Plants, Phillip Island Village School

Outstanding Achievement Awards
Olive Culthane
, Drew – Truly Madly Plants, PIVS
Orly Richardson
, Princess  Liliana – A Crown Does Not a Princess Make – KVS
Mergie Simnett
, Bennie – A Crown Does Not a Princess Make, KVS
Rosie Marshall, Emily – Nightingaelsong, KVS
Eli Kirkpatrick, Jordan – Truly Madly Plants, PIVS

Senior Young Players Festival
LLEW VALE COMMUNITY BANK AWARD – BEST PRODUCTION
Upstage Theatre School – Button Button

Adjudicator’s Choice Award
Violet Scott
, Rock Fan – After Math, Village High School

Outstanding Achievement Awards
Thea Beasley
, Alice – After Math, Village High School
Jonah Speed, Superhero Student – After Math, Village High School

Victorian Drama League Encouragement Awards
Aerin Sutherland
, Shaking Student – After Math, Village High School
Rebecca Stephens, Ruby – Button Button, Upstage Theatre School

FESTIVAL SCHEDULE

YOUNG PLAYERS FESTIVAL
Junior Section – 10:00am Saturday 27 August 
Koonwarra Village School – NIGHTINGAELSONG
  25 | G | Drama 
Phillip Island Village School – TRULY MADLY PLANTS   24 | G | Environmental Drama
Koonwarra Village School – A CROWN DOES NOT A PRINCESS MAKE   20 | G | Drama
    Junior Young Players Festival Awards Presentation

Senior Section – 1:00pm Saturday 27 August
Village High School – AFTER MATH   
30 | G | Drama / Comedy
Upstage Theatre School – BUTTON BUTTON  15 | G | Thriller / Drama
      Senior Young Players Festival Awards Presentation

20th COMMUNITY BANK OPEN PLAY FESTIVAL
Session 1 – 7:00 pm Saturday 27 August
Peridot Theatre  – LOVE IS A DISH  22 | PG | Comedy
FAMDA – THE LOLLIPOP MAN  30 | PG  | Drama
Peridot Theatre  – EMBERS  45 | PG | Drama
Here, There & Everywhere – EL DIABLO  45 | MA15+ (adult content & language) | Comedy

Session 2 – 12 noon Sunday 28 August
Anglesea Performing Arts – DON’T SAY (BUBBA)  35 | M | Dramatic Comedy
Frankston Theatre Group – SUPPOSE  45 | M | Drama
Here, There & Everywhere – NO FIXED  45 | MA15+ | Drama
Anglesea Performing Arts – LOVE, LOSS & WHAT I WORE  35 | M | Comedy
    Festival Awards Presentation

Play Festival 2019

AWARDS & NOMINATIONS SOUTH GIPPSLAND ONE ACT PLAY FESTIVAL 2019

Bruce Crowl Award – Most Outstanding Production
* TheatreBox – Teechers
by John Godber

Runner-up
* Sherbrooke Theatre – Mary Just Broke Up With This Guy
by Garth Wingfield

Most Outstanding Director
* Tanya Ryder-Barnes – Teechers – TheatreBox
Jennifer Bité – Distance – Hartwell Players
Liam Mitchinson – Mary Just Broke Up With This Guy – Sherbrooke Theatre

Most Outstanding Female Lead
* Claire Hanley, Salty Teechers – TheatreBox

Melanie Audrey, Ellen – Distance – Hartwell Players
Michelle Drinnan, Marie – Troubleshooting – Gemco Players
Emma Barber, Mary – Mary Just Broke Up With This Guy – Sherbrooke Theatre

Most Outstanding Male Lead
* Brett Hyland, Mary’s Dates
Mary Just Broke Up With This Guy – Sherbrooke Theatre
Matthew Phillips, Hobby – Teechers – TheatreBox

Most Outstanding Female Support Actor
* Michelle Drinnan, Harper – The Spa – Pop Culture Theatre

Rachel O’Dwyer, Marcia – A Civil Marriage – Moartz
Kate McManus, Gail – Teechers – TheatreBox
Emily Slade, Beth –  Sex Addicts – Here, There & Everywhere Theatre

Most Outstanding Male Support Actor
* Michael Knuckey, Two – The Frosted Glass Coffin – Hartwell Players

John Black, Mr Marigold – – A Civil Marriage – Moartz
Aeron Savige, Verne – Sex Addicts – Here There & Everywhere Theatre

Playwright’s Prize – Most Outstanding New Australian Play
* Phillip A Mayer –
Sex Addicts – Here There & Everywhere Theatre

Most Outstanding Design
* Pop Culture Theatre – The Spa

Dizzy Productions – Hoosierdaddy
Hartwell Players – The Frosted Glass Coffin

Adjudicator’s Award
* Michael Young
for encouragement of comic talent across two shows (Gemco Boy Meets Girl & Pop Culture The Spa)
Tina P of Dizzy Productions – encouragement in her stage presence and characterisation choices

VDL – Theatrecraft Youth Unlimited Award
* Alannah Gibson, Persephone – Pop Culture Theatre – The Spa

YOUNG PLAYERS FESTIVAL AWARDS
Llew Vale Community Bank Young Players Award – Most Outstanding Production
* Koonwarra Village School – The Grimmus

Outstanding Achievement Awards
* Matehya Archibald-Hooton,
for attitude and conviction as LRRH in The Little Good Wolf, Koonwarra Village School

* Evie Sampson, for stage presence as Mr Wolf in The Little Good Wolf, Koonwarra Village School

* Chloe Scott for gestures and movements as Mrs Able in The Washhouse Blues, Phillip Island Village School

* Maeve Sutherland, Emelia Licciardi & Erin Dimitropolous for ensemble acting as the Storytellers in The Grimmus, Koonwarra Village School

* Indigo Aurora for comic talent and interactions as The Champions in The Grimmus, Koonwarra Village School

Adjudicator’s Award
* Fin Stechway for demonstrating great acting potential as Ulrich in The Little Good Wolf, Koonwarra Village School